Nové formy antikoncepce

Nebaví vás každý den myslet na to, kdy si máte vzít pilulku? Dnešní trh nabízí nejrůznější formy antikoncepce, které můžete vyzkoušet a najít tak pro sebe tu nejvhodnější formu. Nejen že nebudete muset mít obavy, že zapomenete vzít prášek, můžete si zvolit antikoncepci vhodnou pro ženy nad 35 let nebo takovou, která není riziková ani pro kuřačky

Samozřejmě kromě chemické a hormonální antikoncepce mohou ženy, kterým tato forma nevyhovuje, používat bariérovou metodu kondomu, který nyní existuje nejen v mužské, ale také v ženské verzi, nebo se uchýlit k  méně spolehlivým metodám, jakými jsou například kontrola děložního hlenu, měření bazální teploty, výpočet plodných a neplodných dnů, laktace (kojení) či přerušovaná soulož. Tyto způsoby ochrany však nejsou příliš spolehlivé.

Níže je stručný výčet antikoncepčních metod, které můžete vyzkoušet místo klasických antikoncepčních pilulek:

Hormonální antikoncepce

Antikoncepční náplast Evra je náplast o velikosti 45x45 mm, lepí se vždy jedna na jeden týden, takže za měsíc si nalepíte celkem tři náplasti. Stejně jako hormonální pilulky zabraňuje ovulaci a znepřístupňuje tedy spermiím cestu do dělohy. Hormony se vstřebávají rovnou do krve a tak nezatěžují játra a další orgány.

Antikoncepční kroužek Nuvaring je asi nejnovější metoda antikoncepce, užívá se vaginálně pouze jednou měsíčně, takže na ni nemusíte myslet skoro vůbec. Při sexu by kroužek neměl vadit a pokud se tak stane, můžete ho až na dvě hodiny vyjmout. Antikoncepční kroužek má navíc nižší dávku hormonů a malý výskyt nežádoučích účinků.

Antikoncepční podkožní tyčinka je 34 mm dlouhá a 2,4 cm široká tyčinka z pružného silikonu, zavádí se do paže na dobu tří let a poté se po lokálním znecitlivění odstraní. Po celou dobu tyčinka uvolňuje malé množství hormonů, které zamezují uvolňování vajíčka z vaječníku a způsobují nedostatečné vyzrávání děložní sliznice.

Nitroděložní tělísko se zavádí ambulantně přímo do dělohy většinou na 5 let, většinou je vyrobeno z různých plastů doplněné měděným, zlatým či stříbrným drátkem. Tělísko přitahuje bílé krvinky, které se vrhají na spermie, drátek navíc působí na spermie toxicky, takže jim zabraňuje v cestě k vajíčku. Výhodou nitroděložního tělíska je jeho velmi nízká cena.

Hormonální injekce se aplikuje jednou za čtvrt roku do ramene či hýžďového svalu. V začátcích se můžete setkat s nepravidelnou menstruací, někdy menstruace mizí úplně.  Tuto formu antikoncepce mohou užívat i kojící ženy. Nevýhodou je, že po vysazení hormonálních injekcí je nutno čekat velmi dlouho, než se obnoví plodnost.

Chemická antikocepce

Pharmatex je lokální chemická antikoncepce se spermicidním účinkem. Můžete ho sehnat ve formě vaginálního krému s aplikátorem, nebo také jako vaginální globule.

Tato antikoncepce se může používat v jakékoli době cyklu, je vhodná pro kojící ženy, pro ženy nesnášející hormonální antikoncepci, nebo ženy s vysokými jaterními testy či silné kuřačky. Po zavedení krému do pochvy aplikátorem je účinek až 10 hodin, glubule až 4 hodiny, ihned po zavedení. Pharmatex je dostupný volně bez lékařského předpisu, což jistě ocení mladé dívky.

Antikoncepční krém, čípky, pěna, tablety fungují na principu hubení spermií látkou zvanou Spermicidy. Vždy se užívají těsně před pohlavním stykem – většinou se zavádí do pochvy, v případě krému či pěny do poševního vchodu.

V případě užívání těchto metod antikoncepce se doporučuje opravdu dodržovat časová omezení, která naleznete v příbalových letácích určitého přípravku. Pochva se po pohlavním styku nesmí vyplachovat po dobu alespoň šesti hodin. Dříve tyto chemické přípravky obsahovaly také nebezpečnou rtuť, ale dnes si můžete být jisti, že jsou všechny tyto přípravky opravdu bezpečné.

Bariérové metody

Pesar neboli Vaginální diafragma je bariérová antikoncepce, přes kterou se spermie nemohou dostat dále k vajíčku. Zavádí se do pochvy, má tvar kloboučku a je vyrobena z latexu či silikonu.

Ženský kondom (Femidom) je alternativou k mužskému kondomu, dlouhý asi 17 centimetrů. Zaveden může být až 8 hodin před aktem. Výhodou může být, že ho mohou používat i alergici na Latex, protože ženský kondom je vyroben z polyuretanu. Tento antikoncepční vynález však není příliš oblíben kvůli těžšímu zavádění, nevzhlednosti, vyšší ceně, „šustění“ a údajně není pro pány ani moc příjemný při aktu.

Antikoncepčních metod je tedy v současnosti nepřeberné množství a v následujících letech jistě přibudou další alternativy, které budou moci ženy vyzkoušet a vybrat si takovou formu antikoncepce, aby jim co nejvíce vyhovovala a co nejméně zatěžovala jak fyzicky tak psychicky.

Nové formy antikoncepce patří do témat
 • xman 26.07.2015 15:20:29

  některý holky jsou antikoncepce samy o sobě

 • J 31.01.2013 22:13:41

  Ono se dá naučit i znát své tělo a vědět kdy má žena plodné dny, ale té vhodné pro zdravé a se stálým partnerem nebo používat minipočítače jako Cyclotest 2plus nebo Naturalcomp, ale lékaři to nedoporučují, neznají a farmaceutické firmy jim za to nic nedají :)

 • Annie 19.07.2012 20:43:48

  Pharmatex a super řešení? Asi jak pro koho...

 • Surikata 14.01.2012 21:57:02

  To sice existuje, ale třeba o Pharmatexu a pod. moc lidí neví... Kdykoli jsem se nějaké kamarádce řekla že používám Pharmatex, protože do sebe nechci cpát hormony, prakticky nevěděla o čem je řeč... Přitom je to naprosto super řešení...

 • B. 29.11.2011 11:51:26

  No a kde jsou ty nový formy antikoncepce?

  • Re: T. 30.11.2011 15:12:23

   to by mě taky zajímalo :)))

   • Re: Re: Z 03.12.2011 02:30:09

    Já třeba neznám podkožní tyčinku ani kroužek a Pharmatex. Ty jsou pro mě nové.

    • Re: Re: Re: B. 03.12.2011 09:46:14

     To je sice možné, ale nemění to nic na tom, že to existuje už několik let..


Antikoncepce patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Antikoncepce

 • Prosím,poradte,co je pro 15 letou holčinu nejideálnější...jaterní testy má v pořádku i první gynek…

 • 26.12.2011 11:12 antikoncepece

  Prosím poraďte mě 3 dny jsem zapoměla si vzit antikoncepci , jak mám rychle zjistit zda nejsem…

 • Pavlína 15.07.2013 16:07 antikoncepece

  Dobrý den, gynekoložka mi změnila antikoncepci na Lindynette 20. Nejsem si jistá přesným prvním už…

 • Janina 15.05.2015 14:05 antikoncepce pro 15-letou dceru

  Bravo,myslim si,ze delate moc dobre,protoze je lepsi mit antikoncepci v 15-ti nez chovat dite v…

 • Zanda 29.02.2016 19:02 antikoncepece

  Ahojky, co kdyz ji casto zapominam brat? Muze se stat ze otehotnnim? A kdyz to nechci da se to…

 • Gabina 29.02.2016 19:02 antikoncepece

  Tak trochu bych si to vice hlidala a kdyby jsi byla vazne na pochybach tak bych tu pilulku mela…

 • 17.07.2016 23:07 antikoncepece

  já vymněnila HA za nehormonální Pharmatex a jsem spokojená, je to šetrné, nepolykám žádné pilule…

 • Isabella 09.07.2014 22:07 Bezpečnost HK?

  Hormon. antikoncepce se brat po mononukleoze, pokud jsou normalni jaterni testy, brat muze. Po…

 • 09.01.2014 19:01 Postinor

  Ahoj, potřebuji poradit. Vzala jsem si postinor, protože mi selhala antikoncepce. Brala sem si ho…

 • linda 16.06.2014 09:06 kvasinkové záněty

  já se zánětů zbavila vysazením antikoncepce. okamžitě bylo po problémech. Teď mám obyčejné tělísko…

 • Eva 18.06.2014 14:06 antikoncepce pro 15-letou dceru

  Souhlasim,, 15 let je podle me hrozne brzo! A matkou, ktera chce dceri v 15 letech nechavat…

 • 20.11.2016 08:11 Tradiční medicína

  holky zapomněla jsem se zeptat má lékárna zelený anděl e-shop, stránky jsem našla, ale na shopu…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku