Nejvhodnější antikoncepce pro náctileté

Přiblížila se doba, kdy bude nějaký typ antikoncepce potřebovat vaše dcera? Na trhu se nabízí široké spektrum hormonální antikoncepce. Z čeho je tedy možné vybírat? A jaká hormonální antikoncepce je nejvhodnější pro mladé dívky?

V dnešní době existuje mnoho druhů hormonální antikoncepce, které jsou ve formě pilulek, tělíska, vaginálního kroužku, implantátu, injekce a další. Ne každý typ hormonální antikoncepce se hodí pro všechny.

Je vždy třeba se poradit se svým gynekologem, který posoudí věk, zdravotní stav, plány do budoucna v oblasti početí (některá antikoncepce je dlouhodobá, takže se hodí pro ženy, které v blízké době neplánují těhotenství), vaši představu o formě antikoncepce (jste-li zapomnětlivá, pak se pro vás nejspíše nehodí každodenní užívání tabletek).

Pro některé ženy je hormonální antikoncepce nevhodná – a to zpravidla z důvodu zdravotního stavu (například onemocnění jater, osteoporóza a další).

Návštěva gynekologa

Pokud se vy či vaše dcera rozhodnete pro antikoncepční tablety či jiný typ hormonální antikoncepce, je vždy třeba navštívit gynekologa. Gynekolog provede potřebná vyšetření (včetně krevních testů) a na základě více faktorů - především věku a zdravotního stavu ženy či dívky - doporučí vhodnou antikoncepci. Hormonální antikoncepce je lék (se všemi klady i zápory), a takto na ni musí být i pohlíženo. Je třeba dodržovat určité zásady, aby fungovala tak, jak má.

Není snad nutné připomínat, že je třeba se každý rok podrobit gynekologické prohlídce (provádí se i krevní testy). Pokud máte jakékoliv problémy, pak je třeba navštívit doktora co nejdříve.

Hormonální antikoncepce pro mladé dívky

Mladým dívkám se doporučuje kombinovaná hormonální antikoncepce (obsahuje hormon estrogen a gestagen). Výhodou tohoto typu antikoncepce je skutečnost, že je velmi spolehlivá. K tomu je ovšem třeba připomenout, že tabletka se musí brát každý den (s výjimkou vysazení v době menstruace), a to ve stejnou dobu.

Účinnost antikoncepce mohou ovlivnit některé léky (například antibiotika) či zdravotní potíže (průjem, zvracení,…). Vždy je třeba si řádně přečíst leták a v případě těchto situací se podle něj řídit, eventuelně se poradit s gynekologem.

Mezi další pozitiva této antikoncepce patří fakt, že při menstruaci dochází k menšímu krvácení (děložní sliznice během menstruačního cyklu nenaroste o tolik, jako kdyby nebyla užívána antikoncepce), sníží se bolest. Uvádí se, že tento typ antikoncepce snižuje riziko pánevních zánětů.

Tato antikoncepce samozřejmě nechrání dívky před pohlavně přenosnými nemocemi, takže především pro ně, v období nejistých a začínajících vztahů, se doporučuje kombinace s kondomem.

Vedlejší účinky a případná rizika antikoncepce

 • nevolnost
 • citlivost prsů
 • krvácení či špinění mimo cyklus
 • bolest hlavy
 • nechutenství a další

Tyto vedlejší účinky se projevují zpravidla pouze během prvních dvou tří měsíců od začátku užívání hormonální antikoncepce.

V případě užívání hormonální antikoncepce existují i další rizika, mezi která patří:

 • zvýšené nebezpečí vzniku žilní trombózy (krevní sraženina v cévách)
 • tepenné trombózy a následné embolie

Tato rizika hrozí starším ženám, ženám s nadváhou, kuřačkám nad 35 let.

Na závěr je třeba doplnit, že užívání hormonální antikoncepce a některých dalších léků se může navzájem ovlivňovat. Vždy je proto třeba sdělit lékaři, že užíváte antikoncepci a naopak.

 

V kolika letech jste začala brát antikoncepci? Pozorovala jste na sobě nějaké vedlejší účinky?

Nejvhodnější antikoncepce pro náctileté patří do témat
 • antikoncepce pro děti Petr 27.07.2010 07:58:55

  nejlepší antikoncepce je už ve třinacti letech nesexovat. Ale tohle všechno je na vině školy. Slušnému chování je neučí, ale o sexu toho už vědí habaděj. Ja bych trestal učitele, rodiče kteři o tak choulostivých věcech hovoři na veřejnosti. Všude kam se podívate samé nahaté slečny, kdejaká reklama, kdejaký časopis všecho se točí okolo sexu. Když se ptotom k tomu přídají drogy tak potom už je pozdě.

  • Antikoncepce pro mladší 15i let Anna 07.07.2017 21:33:04

   Sakra chlapi,
   mnoho mladých žen i dívek má problémy s nepravidelnou menstruací. Mám dceru, která měla ve dvanácti menstruaci jednou po padesáti dnech, jednou po čtrnácti, pak po třiceti...
   Chápete, že je to pro ně těžké? Antikoncepci bych mladým nedoporučovala, ale pokud jsou takovéto důvody...pochopte to.

  • John Smithf185 26.08.2016 21:58:01

   Someone essentially help to make significantly posts I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I surprised with the research you made to create this actual submit amazing. Magnificent activity! gkedeaecedbkckgd

  • Re: antikoncepce pro děti monika 11.06.2011 13:57:20

   Učitelé a rodiče za to fakt nemůžou!! I můj devítiletej bratranec používá slovo š****,p***,pracat....A kde se to dozvěděl? V televizi a na internetu! Jdeme po stopách ameriky...

 • Antikoncepce v 13? Lenka 04.06.2017 11:47:04

  Ahoj je mi 13 a chtela bych antikoncepci, ale nevím jestli je to dobrý nápad. Pořádně o ní nic nevím atd. Nechci ji kvůli sexu , to vůbec, mám ještě čas! Ale kvůli posunutí MNS. Dnes jsem se podívala kdy mám dostat další a zhrozila jsem se když jsem zjistila že to dostanu na táboře. Rady na nějakou osvědčenou antinu?

 • Antikoncepce Nela 23.07.2010 13:51:36

  Ja myslim,ze do 15 holky soulozit nesmi,je to snad testny cin,ne:!!???Takze 14 ma podle me smulu.

  • Re: Antikoncepce Petr Král 12.11.2010 15:51:58

   Tak ony holky souložit můžou i před 14 lety. Trestný čin je to pro toho kdo s nima souloží... Mimochodem antikoncepce má i jiné účinky, než jen obrana proti otěhotnění. Nejsem holka, ale spousta mých kamarádek někdy v životě bralo antikoncepci z různých důvodů. Těžko říct, jestli jen nelhali...: akné, bolesti při menstruaci, hormonální poruchy... atd, atd...

   • Re: Re: Antikoncepce DanulkaX 18.05.2017 07:42:10

    CO TO JE ZA BLBLOST, ŽE HOLKY MOHOU SOULOŽIT OD 14??? ZNÁTE CITACI TRESTNÍHO ZÁKONÍKU?: trestní zákoník (40/2009 Sb.)
    § 187 Pohlavní zneužití
    § 187 Pohlavní zneužití (1) Kdo vykoná soulož s dítětem mladším patnácti let nebo kdo je jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až osm let. A TO PLATÍ I PRO PETTING, SPOLEČNOU MASTURBACI, ORÁL, OSAHÁVÁNÍ - SE SOUHLASEM I BEZ SOUHLASU TOHO DRUHÉHO...

 • Antikoncepce novina 20.12.2010 19:33:25

  Se mnou na pracovišti byla 14 dívka na brigádě - takové třeštidlo, párkrát nepřišla, maminka volala, jestli dorazila, když prý ne, tak je u svého přítele .. jen jsem valila oči..u přítele? A to se nebojíte, že se něco může stát? Odpověď mě šokovala: to nemůže, platím jí antikoncepci...v tomto věku jsem já osobně měla úplné jiné zájmy, než kluky...

  • Re: Antikoncepce Nela 10.02.2013 18:36:22

   Mám otázku může se tedy používat antikoncepce už ve 14??

   • Re: Re: Antikoncepce Am 05.01.2017 13:53:57

    Vzhledem k tomu, že mít sexuální styk s někým pod 15 let je trestný čin, otázka na možnost antikoncepce pro čtrnáctiletou je vlastně podporování trestného chování.

 • Antina Tyna 20.08.2016 17:43:08

  Chtěla bych se zeptat .. můžou dívky 14 let používat antinu jmenem minisiston??

 • Antikoncepce Deny 08.05.2013 22:31:22

  Ahoj, je mi 15 a přítele mám už přes rok a půl, dalo by se tedy říct že jde o vztah trvalejší. Příští týden, chci jít na gynekologii a do té doby se o antikoncepci snažím dozvědět co nejvíc, abych mohla mít na doktora pádné otázky. Přijde mi hloupé, že tu píšete jak by holky v 15 neměli mít sex. Já jsem se svým klukem ještě nespala, čekám než mi napíší prášky a já budu mít v duši větší klid. Vypadá to, že když si holka nechá napsat prášky v 15 letech, představujete si divoké víření na diskotékách a oblizování se s neznámými v barech, ale je třeba si uvědomit, že každá holka, která si nechá v 15 napsat antikoncepci, nemá takové záměry. Deny :)

 • Surikata 15.01.2012 20:23:29

  Podle mě je lepší řešit s čtrnáctiletou antikoncepci než těhotenství... Já jsem teda tyhle problémy začala řešit až později ale stejně jsem se bála mamčiny reakce, a osvědčila se mi nehormonální antikoncepce Pharmatex... je to bezpečný a hlavně volně dostupný v lékárnách...

 • Lenka 23.11.2011 14:58:11

  Ahoj, dělám sociologický výzkum do školy na téma interrupce, jeho součástí je dotazník. Každý má na interrupce odlišný názor a já se snažím zjistit názory lidí na tuhle problematiku. Čím více lidí dotazník vyplní, tím bude objektivnější proto bych Vás chtěla poprosit jestli byste jej mohli vyplnit. Adresa je http://18211.vyplnto.cz/. Děkují Vám, jestli si uděláte chvilku čas na jeho vyplnění

 • Monika 24.08.2011 08:10:15

  Chtela bych se zeptat, kdyz ma dcera kazdy mesic co to dostane, prvni dva dny jenom lezi v bolestech a breci...,co mam delat? mame zkusit antikoncepci?

 • Tereza 20.07.2011 17:06:06

  Od svých patnácti jsem brala hormonální antikoncepci, přestože jsem měla první sex až v 17. Teď je mi 20 a prášky jsem vysadila. Nadávám si sama sobě, že jsem chtěla bejt in a hned po 15 narozeninách jsem nakráčela na gyndu. Snažíme se s přítelem o miminko a já jen doufám, že žádný zbytečný hormony už do sebe nikdy cpát nebudu.

 • Proč ne kondom... Selena 19.07.2011 21:50:33

  Vždycky mi bylo vtloukáno do hlavy abych používala kondom, dokud jsem ho v 15-ti letech pči svém poprvé nepoužila. Upřímně, kondom padal, zůstával ve mě, praskl apod. takže naprostá nespolehlivost a při sexu jsme pouze hleděli, jestli kondom ještě máme. Podle mého je to velice nespolehlivé a to radši udělám malý zásah do svého těla hormonální antikoncepcí, než jít později kvůli nespolehlivému kondomu na potrat, který je samozřejmě mnohem horší než brát celý život prášky...

  Co se týče sexu mladistvím, to je čistě jejich věc, pokud to budou dělat moc brzo, stejně z toho nebudou nic mít. Je to jejich věc, jim to dojde. A vědět by o tom měli co nejvíc, protože co jim neřeknete, to se dozví na netu a přiznejme si, tam moc rozumu nepoberou...

 • Antikoncepce Katka 06.08.2010 18:04:40

  Holky, proboha čtěte alespoň příbalové letáky. Antikoncepce je svinstvo. Světové výzkumy ji připisují mnoho zlého. Ženské problémy s dělohou a vaječníky, ženy nemohou otěhotnět, obrácená sexuální orientace narozených dětí... Tady jde jen o peníze a ne o ochranu žen. Nezáleží na tom jaký to na ně má vliv! Používejte kondom a ne hormonální antikoncepci. Pokud se to partnerovi nelíbí tak je to sobec, kterému nezáleží na vašem zdraví a zdraví vašich potomků. To vše samozřejmě pro vdané, protože sex je věc manželů, i když se to tak dnes nezdá. Pak se nadivte, že máte hormonální problémy, ženské problémy, narůstá sexuálního zneužívání žen a vynuceného sexu. Puberťáci vás mají jen jako sexuální oběť pouhé zamilovanosti, která brzy pomine. Skutečná láska je jen výjimečná. Ale, když už musíte tak rozhodně bez hormonální antikoncepce. Nemyslete jen na partnera, odměnu lékaře a výdělek farmaceutické firmy.

  • Re: Antikoncepce Selena 19.07.2011 21:45:11

   Vždycky mi bylo vtloukáno do hlavy abych používala kondom, dokud jsem ho v 15-ti letech pči svém poprvé nepoužila. Upřímně, kondom padal, zůstával ve mě, praskl apod. takže naprostá nespolehlivost a při sexu jsme pouze hleděli, jestli kondom ještě máme. Podle mého je to velice nespolehlivé a to radši udělám malý zásah do svého těla hormonální antikoncepcí, než jít později kvůli nespolehlivému kondomu na potrat, který je samozřejmě mnohem horší než brát celý život prášky...

  • Re: Antikoncepce Michaela 22.11.2010 20:25:17

   Většina tady tvrdí jak je hormonální antikoncepce svinstvo a že se my ženy nemáme ohlížet na partnera a jeho pohodlí,ale já osobně antikoncepci také beru.Ne však kvůli partnerovi,ale kvůli zlepšení pleti.Je mi 26let a už od puberty mám velké problémy s pokožkou-zvláště na obličeji a jediná věc,která mi pomohla byla právě antikoncepce.Taky nad tímto se tady zamyslete,že některým ženám nic jiného nezbyde,než ji brát.

  • Re: Antikoncepce Michaela 22.11.2010 20:24:05

   Většina tady tvrdí jak je hormonální antikoncepce svinstvo a že se mi ženy nemáme ohlížet na partnera a jeho pohodlí,ale já osobně antikoncepci také beru.Ne však kvůli partnerovi,ale kvůli zlepšení pleti.Je mi 26let a už od puberty mám velké problémy s pokožkou-zvláště na obličeji a jediná věc,která mi pomohla byla právě antikoncepce.Taky nad tímto se tady zamyslete,že některým ženám nic jiného nezbyde,než ji brát.

 • estrogenová dominance Eva 17.12.2010 09:30:44

  Zdejte si do seznamu "estrogenová dominance", ať se ty vaše argumenty zakládají alespoň na nějakých znalostech a ne jen na výmyslech a výmluvách... které vám vnucují (nejen) farmaceutické společnosti... na akne zkuste nějakou přírodní medicínu, Wild Yam ...

 • Neznalost neomlouvá RSSG 08.10.2010 18:11:55

  Vy všichni, co tady píšete, jak má být sex až po svatbě, že ve školách nemají mít studenti sexuální výchovu apod., zamyslete se nad sebou !! Co by o sexu věděli, kdyby neměli ve škole pár hodin sexuální výchovy? Houby by věděli!! Zvedl by se počet nechtěných těhotenství, počet nemocných sexuální chorobou a tak dále a tak dále. To, že ty děcka vzdělávají i v tomhle už od nějakých 13,14 letech je podle mě jedině dobře. A kdy začnou se sexuální životem je čistě na nich. Čím víc vědí a čím lépe se chrání, tím je to lepší !!

 • Můžou za to právě tak úzkoprsí lidé jako vy, kteří neumějí říct penis a nezrudnout. NotHollyDolly 12.09.2010 13:42:25

  Obrácená orientace? A to máte odkud proboha?
  14leté by antikoncepci předepsal málokterý gynekolog, na druhou stranu, když mu děvče řekne, že buď chce antikoncepci anebo nic, tak někteří ji předepíšou. Mimochodemproč by proboha nemohli mít náctiletí sex, beru 15 je brzo, ale 17, 18 let... o tom nesmyslu se sexem po svatbě ani nemluvím.
  Kondomy jsou fajn, když nevíte kolik partnerů ten váš měl před vámi a jestli se něčím nenakazíte, ale pro oba je to mnohem méně příjemné. Nehledě na to, že jsou o dost méně spolehlivé.
  Překvapuje mě že nejsou zmíněné náplasti a kroužky, to je podle mě ideální antikoncepce.
  Překvapuje

 • sex Jan 24.07.2010 08:31:39

  Nejlepši antikoncepce je neučit už ve 12-ti letech ji použivat a dokonce učit jak mají souložit. Raději je učit slušnému chování, místo toho je učí jakou antikoncepci uživat. Potom se nedivma jaka je dnešní mládež. Zkažená, všude jenom sex , a když potom příjde manželství tak vydrží 2-3 měsíce.

 • rady bez trochu rozhledu Alex 23.07.2010 19:18:43

  To je jako v nějakém vtipu - "řekněte která antikoncepce je nejlepší a proč právě hormonální". Chtělo by to trochu širší rozhled než jen takhle plácat. Nejlepší antikoncepce pro náctileté? Poučení a kondom.

 • Antincepce Jana 23.07.2010 09:28:00

  Já bych teda svým dcerkám antikoncepci nějak brzo nedoporučovala - je to svinstvo, stačí si přečíst podrobně příbalový leták a to jsem už vyzkoušela několik druhů. Teď jsem spokojená s Depo-Proverou, ale to je extra svinsto, ale mi to neva, další dítě už fakt ani omylem (mám tři). Raději se s holkama bavím o všem, i osexu, přístupu k němu, kondomu, atd. Je fakt, že kdyby za mnou dcera přišla a chtěla antiko, tak bude-li ve správném věku, asi ji pomůžu a na gyndu zajdu s ní, ale rozhodně ne před 15 rokem!!!! nechci mít z dcer nezodpovědné "volné" holky. Zatím máme čas dcerkám je 12 a 8,5 roku

  • Re: Antincepce Jana 23.07.2010 09:28:34

   Ach jo!!! Název měl být "ANTIKONCEPCE"!!!!!

 • Antikoncepce Natálka 23.07.2010 09:10:52

  Může si vůbec patnáctiletá holka přijít ke svému gynekologovi sama pro antikoncepci? A co kdyby přišla čtrnáctiletá?!


Antikoncepce patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Antikoncepce

 • Prosím,poradte,co je pro 15 letou holčinu nejideálnější...jaterní testy má v pořádku i první gynek…

 • 26.12.2011 11:12 antikoncepece

  Prosím poraďte mě 3 dny jsem zapoměla si vzit antikoncepci , jak mám rychle zjistit zda nejsem…

 • Pavlína 15.07.2013 16:07 antikoncepece

  Dobrý den, gynekoložka mi změnila antikoncepci na Lindynette 20. Nejsem si jistá přesným prvním už…

 • Janina 15.05.2015 14:05 antikoncepce pro 15-letou dceru

  Bravo,myslim si,ze delate moc dobre,protoze je lepsi mit antikoncepci v 15-ti nez chovat dite v…

 • Zanda 29.02.2016 19:02 antikoncepece

  Ahojky, co kdyz ji casto zapominam brat? Muze se stat ze otehotnnim? A kdyz to nechci da se to…

 • Gabina 29.02.2016 19:02 antikoncepece

  Tak trochu bych si to vice hlidala a kdyby jsi byla vazne na pochybach tak bych tu pilulku mela…

 • 17.07.2016 23:07 antikoncepece

  já vymněnila HA za nehormonální Pharmatex a jsem spokojená, je to šetrné, nepolykám žádné pilule…

 • Isabella 09.07.2014 22:07 Bezpečnost HK?

  Hormon. antikoncepce se brat po mononukleoze, pokud jsou normalni jaterni testy, brat muze. Po…

 • 09.01.2014 19:01 Postinor

  Ahoj, potřebuji poradit. Vzala jsem si postinor, protože mi selhala antikoncepce. Brala sem si ho…

 • linda 16.06.2014 09:06 kvasinkové záněty

  já se zánětů zbavila vysazením antikoncepce. okamžitě bylo po problémech. Teď mám obyčejné tělísko…

 • Eva 18.06.2014 14:06 antikoncepce pro 15-letou dceru

  Souhlasim,, 15 let je podle me hrozne brzo! A matkou, ktera chce dceri v 15 letech nechavat…

 • 20.11.2016 08:11 Tradiční medicína

  holky zapomněla jsem se zeptat má lékárna zelený anděl e-shop, stránky jsem našla, ale na shopu…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku