Hormonální antikoncepce – pozitiva převažují nad negativy

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Kombinovaná hormonální antikoncepce je v současné době nejúčinnější metodou ochrany proti nechtěnému otěhotnění. Moderní nízkodávkované preparáty jsou vysoce spolehlivé a způsobují pouze minimální zdravotní rizika.

Kombinovaná (estrogen-gestagenní) perorální metoda kontracepce je nejčastěji užívaná antikoncepční metoda. První kombinovanou antikoncepční pilulku vyvinuli v anglickém Worchesteru Gregory Pincus a Min Chueh Chány, a to mezi lety 1951 až 1956. V USA byla pilulka uvedena na trh v roce 1959, v Evropě pak v roce 1961.

Od té doby prošly pilulky proti početí obrovským vývojem, množství v nich obsažených hormonů se výrazně snížilo a s tím také ubyly nežádoucí účinky.

Nežádoucí možné komplikace

tromboembolická nemoc – kombinovaná hormonální antikoncepce je jedním z nejčastějších získaných rizikových faktorů. Na toto riziko musíme myslet především při znehybnění po operaci nebo během dlouhodobé imobility ženy například z důvodu úrazu nebo v kombinaci s dalšími rizikovými faktory

infarkt myokardu – v kombinaci s kouřením se riziko zvyšuje, další negativní vliv má hypertenze (vysoký krevní tlak)

cévní mozková příhoda – toto riziko se užíváním hormonální antikoncepce zvyšuje pouze minimálně

karcinom prsu a děložního hrdla – doba užívání nízkodávkované antikoncepce je krátká na to, aby byl prokázán vliv rozvoje karcinomu prsu v této souvislosti. Faktem je, že karcinomy prsu uživatelek hormonální antikoncepce bývají v méně pokročilém stavu. Pokud se týká karcinomu děložního hrdla, není toto riziko nijak výrazné

vysoký krevní tlak – téměř u poloviny žen po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce dojde ke zvýšení systolického i diastolického tlaku; objevení hypertenze po nasazení hormonální antikoncepce je důvodem k jejímu vysazení, nikoliv k léčbě takto nově vzniklé choroby – hypertenze

Přínosy hormonální antikoncepce

 • upravuje poruchy menstruačního cyklu
 • snižuje riziko opakovaných mimoděložních těhotenství
 • snižuje riziko tvorby cyst
 • snižuje riziko gynekologických zánětů
 • pomáhá při léčbě akné
 • snižuje riziko vzniku kolorektálního karcinomu (pozitivní vliv byl prokázán několika studiemi). Délka užívání hormonální antikoncepce ale není spojena s dalším snížením rizika vzniku kolorektálního karcinomu, pouze je prokázáno, že do 10 let od vysazení antikoncepce přetrvává silnější ochrana.

Současné přípravky hormonální antikoncepce obsahují minimální potřebné množství hormonů, jsou dobře snášeny a nemají vliv na tělesnou hmotnost ženy, jak tomu bývalo kdysi. Téměř vymizely také další nežádoucí účinky jako bolest hlavy, napětí prsů, nevolnost, otoky nebo dokonce deprese.

Přesto některé ženy mohou stejný přípravek snášet hůř než jiné. Velký pozor si musí dávat kuřačky nad 35 let a ženy s nemocemi jater. Na tato fakta je vždy třeba upozornit svého gynekologa, ne každý lékař se vás na tyto důležité věci zeptá.

 

Jaký máte názor nebo ještě lépe – zkušenosti – vy sama s užíváním hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce – pozitiva převažují nad negativy patří do témat
 • Alternativa HA Profet 02.05.2014 10:21:58

  Považuju za opravdu zlé, že prakticky gynekologové neinformují o negativních účincích hormonální antikoncepce. Z nich je hlavně pro mne nepřijatelný v tom prvním příspěvku uvedený fakt, že hormonální antikoncepce má (a to každá) jako druhotný účinek raně potratové působení - bránění uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, případně i to zvýšené riziko mimoděložního těhotenství.
  Nevím proč se musí všem cpát prášky v dnešní době, kdy už se dávo prodávají malé osobní počítače pro přesný výpočet plodných a neplodných dnů (např.Lady Comp), jejichž spolehlivost je srovnatelná s HA - viz např.:
  http://www.naturcomp.cz/ , zkušenosti uživatelek:
  http://www.prozdravi.cz/recenze/lady-comp-prirozena-antikoncepce.html
  Ještě jednou závažnou skutečností týkající se HA je taky už zmíněné téměř katastrofální působení hormonů vyplavovaných z těla do vody a do přírody - viz např.:
  http://petr-kubac.blog.cz/1304/absolutni-antikoncepce nebovideo na Youtube:http://www.youtube.com/watch?v=wsLV2Mblh8M

  • Re: Alternativa HA rose 07.07.2014 18:42:57

   "Nevím proč se musí všem cpát prášky v dnešní době, kdy už se dávo prodávají malé osobní počítače pro přesný výpočet plodných a neplodných dnů" - asi protože ženy chtějí spolehlivou antikoncepci a ne nesmysly typu výpočet neplodných dní. Navíc ty spermie nějakou dobu vydrží, takže si můžou "počkat" na tu ovulaci.

 • agitačka co? hahaha 09.05.2013 21:55:17

  jasně, je to všecko v pohodě...
  to, že zpravidla každej, kdo žere x let prášky se snaží otěhotnět rok a je to "v normě", to je fakt v pohodě?
  o mimoděložních těhotenstvích je snad přece známý, že naopak jeho vznik antikoncepce zvyšuje, ne? protože pokud nezabere antikoncepce na to, aby došlo k oplodnění, tak je tady druhá fáze zabránění otěhotnění - zabránění uhnízdění na správným místě....

  to, že to nemá už účinky na psychiku atd, o tom bych si tak jistá nebyla.... strašně moc uživatelek antikoncepce má nějaký problémy..právě třeba ty depresivnís tavy. ale koho by napadlo, že to bude z prášků, co?

  a to, že všichni lidi pijou přefiltrovaný chcanky uživatelek antikoncepce, plný hormonů, a to hlavně chlapi, kterejm to pak způsobuje neplodnost, to je taky v pohodě co?

  lidstvo se zničí samo. hlavní je pohodlíčko co? mít slabší krámy, hezčí xycht a krásnej zážitek sexu, po němž mi vytejká sperma po noze.......to je přece důležitější!

  • Re: agitačka co? 10.05.2013 09:46:34

   Tento článek vás přece nenutí polykat antikoncepci, jen mluví o tom, že tyto pilulky prošly nějakým vývojem a snížil se počet i intenzita vedlejších účinků, což je fakt. Kdyby vědci dokázali vymyslet veškeré léky a přípravky pro zdraví bez jediného vedlejšího účinku, asi by se nám všem žilo lépe, ale to je zatím, bohužel, nereálné. Sama jsem přestala antikoncepci brát kvůli vedlejším účinkům, na které jsem přišla, až když jsem na měsíc vysadila, takže opravdu nejsem jejím zastáncem, ale myslím, že jsme s tímto postojem v menšině a není třeba hned takto vulgárně útočit...

   • Re: Re: agitačka co? mrgita 17.05.2013 09:34:19

    Souhlasím a výše uvedený příspěvek psla nejspíš hodně nazlobená žena, navíc asi s odpudivým vztahem k sexu......tím myslím to vytékání spermatu po noze :-)). Může si ho přece nechat vytékat třeba z pusy, kočička!!!

 • Na HA nedám dopustit Oli 13.05.2013 17:11:00

  Já mám s HA jenom dobré zkušenosti. Beru ji už šestým rokem, kompletně mi zmizelo akné, které jsem měla fakt úděsné, PMS, který se u mě projevoval šílenými náladami a bolestmi prsou se také vyřešil. Prsa mi navíc vyrostla o dvě čísla. :-) Chuť na sex mám pořád stejnou. Jsem za tento vynález ráda, i když chápu, že někomu třeba nesedne. Navíc mám chlapa alergického na latex, takže to má své výhody i v tomto směru.

 • Romana 11.05.2013 18:43:08

  HA poruchy menstruacniho cyklu neupravuje, pouze s ni zapomenete, ze je mate. Ale ony se vam zase pripomenou, jakmile ji vysadite ;) Snizuje riziko tvorby cyst? Zvlastni, mne po roce uzivani cystu zjistili... spolu s rozsahlymi varixy na deloznich vazech (zadny doktor mi nebyl schopen rict, kde se vzaly u mlade holky, co jeste nerodila), okamzite jsme vysadila. Znam x pripadu se zveho okoli, kdy uzivatelky naopak dlouha leta marne bojovaly s kvasinkovymi infekcemi. Ty, co pak chtely otehotnet a vysadily HA, se najednou zazracne uzdravily - a nebo to bylo psychikou, ne? At je to u jinych jak je to, je to chemie a to je proste fakt. Pro telo neni prirozene, aby se udrzovalo permanentne pod urcitou hladinou hormonu, a zdravotni problemy se maji resit od priciny, ne se pilulkou potlacovat.

 • autorce hahaha 11.05.2013 14:07:33

  no právě to je ten problém... nevyhnu se vštěbávání hormonů, i když nechci... protože jsou i v b**ý pitný vodě... takže ano, přestěhovat se do džungle by bylo ideální. a to si říkáme "vyspělá civilizace"

 • Díky za reakce. Jitka Suchánková 11.05.2013 12:21:56

  Děkuji všem za Vaše názory, ostatně jsem Vás k tomu i vyzvala v závěru článku, a tak jsem ráda, že svoje zkušenosti poskytujete i dalším čtenářkám. Je to věc názoru a nečekám, že se všechny sjednotíme. O nežádoucích účincích víme i my, co hormonální antikoncepci užíváme. Znám hodně žen, kterým se skutečně ulevilo i co se týká akné (pozn. pro hahaha: xicht se píše s měkkým "i" a v těžších případech je jistě záhodno navštívit i dermatologa, jinak co se týká dle Vašich slov přefiltrovaných chcanek uživatelek antikoncepce - tak se odstěhujeme někam do džungle, ne?). Pro Majda a Jana - ztráta chuti na sex díky pilulkám? No možná, ale asi kdyby to byl všeobecný jev, nebylo by tolik spokojených uživatelek, každý organismus reaguje opravdu jinak, ale připusťme si i tu domněnku, že třeba se Vám nechtělo z jiného důvodu - únava, ztráta lásky nebo iluzí...
  Každopádně ŽENY: Každá máte na výběr! Pilulky, tělísko (pozor, i ta mohou být hormonální), kondom, přerušovaná soulož nebo třeba žádné milování :-)
  J. S.

 • Majda 10.05.2013 08:03:08

  S rétorikou příspěvku výše moc nesympatizuji, ale s obsahem rozhodně.. navíc vůbec nemluvím o tom, že antikoncepce je tak spolehlivá proto, že pak polovina žen nemá chuť na sex. Tenhle článek mi přijde jako propagace a ne nějaký hlubší posuzování dostupných faktů.

  • Re: Jana 10.05.2013 12:58:42

   Plně souhlasím!!! Na mě měla taky antikoncepce vždy 100% účinek. A to totální ztrátu chuti na sex. Nakonec se mi po krátkém čase vrátilo i docela silné PMS, menstruační bolesti i poruchy cyklu. Takže už 2 roky nic neberu a snad už jsem OK. Chuť na sex se vracela dost pomalu, cyklus jsem měla rozhozený snad rok. Naštěstí nechci už otěhotnět, protože 3 děti mám, takže nevím,jak to je s obnovením plodnosti...

 • hahaha 10.05.2013 11:38:41

  ano, uznávám, že to bylo docela útočný. ale je to reakce přesně na tyhle články. prášky jsou prostě strašnej byznys. je mi špatně z toho, jak naprostá většina gynekologů zachází s práškama, jak kdyby rto byly lentilky a cpou to každýmu na potkání. i tady na webu byl článek, kterej jmenoval mnohem víc rizik a jak tady někdo správně poznamenal, ta ztráta chutě na sex je dost zásadní a o ní se taky moc nemluví.
  jasně že mě nic nenutí, já taky nejsem ochotná jíst něco, o čem nic nevim. ale podívejte se, jak to vypadá. je mi kolem 20ti a znám pár (slovy pár) holek, který NEberou prášky. dneska se začíná taky se sexem dost brzo, takže to nasaděj hnedka od patnácti...fakt paráda. je to jejich věc, ale k***** si zdraví, pak si stěžujou že nemůžou 2 roky přijít do jinýho stavu atd atd. prostě...lidi to berou moc chladně jen proto, že to přece jí každej a prošlo to vývojem. jasně že prošlo. ale ještě sme pořád neměli šanci zjistit, co to s lidstvem udělá, když to bude jíst těch 95% všech ženskejch nějakejch 10 let, pak si udělaj děti a pak dalších 20 let.... proto mi vaděj tyhle články... "jen papejte, je to přece v pohodě" - akorát prachy sou v tom. a smutný je, že se lidi nechat oblbnout.

 • blbost Teres 10.05.2013 10:32:32

  Vubec nedoporucuju,asi mi nevyhovuje,prejdu na Telisko. Akne mi behem 3 let nezmizelo,gyn.problemy mam stale a nelze je odstranit,cysklus si dela co chce a jak chce.Hormony mi skacou jak na bezicim pasu.a co dela gynekolog?ten mi stale meni antikoncepci-hormonalni ale aby doporucil neco jineho,tak to ne!


Antikoncepce patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Antikoncepce

 • Prosím,poradte,co je pro 15 letou holčinu nejideálnější...jaterní testy má v pořádku i první gynek…

 • 26.12.2011 11:12 antikoncepece

  Prosím poraďte mě 3 dny jsem zapoměla si vzit antikoncepci , jak mám rychle zjistit zda nejsem…

 • Pavlína 15.07.2013 16:07 antikoncepece

  Dobrý den, gynekoložka mi změnila antikoncepci na Lindynette 20. Nejsem si jistá přesným prvním už…

 • Janina 15.05.2015 14:05 antikoncepce pro 15-letou dceru

  Bravo,myslim si,ze delate moc dobre,protoze je lepsi mit antikoncepci v 15-ti nez chovat dite v…

 • Zanda 29.02.2016 19:02 antikoncepece

  Ahojky, co kdyz ji casto zapominam brat? Muze se stat ze otehotnnim? A kdyz to nechci da se to…

 • Gabina 29.02.2016 19:02 antikoncepece

  Tak trochu bych si to vice hlidala a kdyby jsi byla vazne na pochybach tak bych tu pilulku mela…

 • 17.07.2016 23:07 antikoncepece

  já vymněnila HA za nehormonální Pharmatex a jsem spokojená, je to šetrné, nepolykám žádné pilule…

 • Isabella 09.07.2014 22:07 Bezpečnost HK?

  Hormon. antikoncepce se brat po mononukleoze, pokud jsou normalni jaterni testy, brat muze. Po…

 • 09.01.2014 19:01 Postinor

  Ahoj, potřebuji poradit. Vzala jsem si postinor, protože mi selhala antikoncepce. Brala sem si ho…

 • linda 16.06.2014 09:06 kvasinkové záněty

  já se zánětů zbavila vysazením antikoncepce. okamžitě bylo po problémech. Teď mám obyčejné tělísko…

 • Eva 18.06.2014 14:06 antikoncepce pro 15-letou dceru

  Souhlasim,, 15 let je podle me hrozne brzo! A matkou, ktera chce dceri v 15 letech nechavat…

 • 20.11.2016 08:11 Tradiční medicína

  holky zapomněla jsem se zeptat má lékárna zelený anděl e-shop, stránky jsem našla, ale na shopu…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku